Spomínali na záchranárov

Od havárie záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji uplynuli presne tri mesiace. Príčiny však oficiálne stále nepoznáme, hoci je vyšetrovacia správa už na svete. V Slovenskom raji sa od tragédie udialo niekoľko zmien. Tamojšia Horská záchranná služba má nového náčelníka a elektrické vedenie, s ktorým sa vrtuľník zrazil, je označené reflexnými prvkami. Štyria záchranári však rodinám stále chýbajú a budú chýbať vždy. Na Kláštorisku na nich ľudia spomínali a na ich počesť odhalili pamätník. ČÍTAJTE ĎALEJ...


Leteli na pomoc dieťaťu. Ich helikoptéra sa však nad Kláštorskou roklinou zachytila o drôty elektrického vedenia. Chlapi nemali šancu prežiť. 


“Veľmi ho to bavilo,” povedal pre TA3 otec zosnulého pilota Jozef Majerčák. “Nalietal veľmi veľa hodín. A takto to dopadlo. Pre nás je to katastrofa. Stále sa z toho nedokážeme spamätať.”


Presne tri mesiace po nešťastí usporiadali najbližší v Slovenskom raji pietnu spmienku. Na Kláštorisku odhalili pamätník, ktorý bude tragédiu pripomínať. 


Oblastné stredisko Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji už má nového náčelníka. Ivan Krajčír by ním však radšej nebol, ak by mohol Dušan Leskovjanský žiť. V zásuvke jeho stola našiel veľa rozpracovaných projektov a už len z úcty k svojmu predchodcovi ich plánuje dotiahnuť do konca.


Vrtuľa, ktorá je teraz súčasťou pamätníka na Kláštorisku, nemohla vydržať náraz o hrubý drôt a vrtuľník sa bez nej nedokázal udržať vo vzduchu. Prečo sa stroj dostal do konfrontácie s elektrickým vedením, sa dozvieme až po zverejnení vyšetrovacej správy Ministerstva dopravy. 


Elektrické vedenie je dnes už pre pilotov dobre viditeľné. Energetici ho označili reflexnými prvkami. Tvrdia však, to nesúvisí s haváriou. “Primárnym účelom osadenia vedenia reflexnými markermi bola ochrana migrujúcej fauny. Tieto reflexné prvky, napriek tomu, že nie sú primárne určené pre letecké značenie, môžu mať pozitívny vplyv na zvýšenie viditeľnosti vedenia z pohľadu leteckej premávky,” uvádza vo svojom stanovisku Východoslovenská distribučná, a.s.


Záverečnú správu o príčinách nešťastia experti už vypracovali. V pondelok ju Ministerstvo dopravy odošle na pripomienkovanie zainteresovaným. Tí na to budú mať 60 dní. Až potom sa s obsahom správy budeme môcť oboznámiť.


Reportáž z 18. júla 2015:

Write a comment

Comments: 0