Štrbské pleso odmietlo potápačov

Potápači čistili tatranské plesá. Napriek tomu, že sú prísne chránené, je v nich stále veľa odpadu. Tento rok sa však nemôžu ponoriť pod hladinu Štrbského plesa. Je totiž zakalené a potápači by v ňom nič nenašli. Odborníci ešte stále presne nevedia, čo premnoženie rias v jazere spôsobilo. ČÍTAJTE ĎALEJ…

V tatranských plesách sa bežne potápať nesmie. Raz do roka, počas Medzinárodného festivalu potápačských filmov, však platí výnimka. No len pre tých potápačov, ktorí sú pre tatranské jazerá užitoční. Lovia totiž odpadky, a to už 22 rokov. Objem nájdeného neporiadku pritom klesá.


Tento rok sa však potápači ponoria len do troch tatranských plies - do Nového štrbského, Popradského a Velického plesa. To najväčšie a najzaujímavejšie - Štrbské pleso, je totiž zakalené tak, že by si nevideli na koniec nosa.


Je to síce povedané obrazne, no reálna dohľadnosť nepresiahne niekoľko desiatok centimetrov. 


Oproti minulému roku sa pritom už situácia zlepšila. Zakalenie spôsobuje jednobunková zelená riasa, no prečo sa prenmožila, nie je stopercentne známe. 


Odkedy sa potápači takto organizovane ponárajú za odpadkami, spod hladiny vyniesli vyše 5 ton neppriadku. Kým v minulosti vyťahovali najmä stavebný odpad, v posledných rokoch sú to najmä obaly z potravín. 


Write a comment

Comments: 0