Larvy liečia rany

V levočskej nemocnici začali liečiť ľudí larvy. Dokážu zoceliť aj rany, ktoré sa veľmi ťažko a dlho hoja. Verejnosť im zatiaľ veľmi nedôveruje, no levočskí chirurgovia tvrdia, že ľudí presvedčia. Je to totiž spôsob liečby, ktorý poznali už naši dávni predkovia. ČÍTAJTE VIAC...

Liečebný efekt lariev spozorovali už pred tisícročiami v Rímskej ríši. Hojili tak rany získané vo vojnách. Po objave antibiotík na nich ľudstvo akoby zabudlo.


Moderná medicína však začína larvy opäť využívať. Na Slovensku zatiaľ len v hlavnom meste a v Levoči. Tieto larvy zelených múch vypestovali v sterilnom prostredí akademici v Bratislave. Do Levoče ich priviezol kuriér. Prvýkrát ich tu priamo do rany aplikovali pacientovi, ktorý pred 17-timi rokmi ochrnul po nešťastnom skoku do bazéna a v poslednom roku sa mu vytvorila nepríjemná preležanina. 


Liečivé larvy majú 2 až 3 milimetre a počas 72-hodinovej terapie svoj objem zväčšia až 25-násobne. Lekári ich poctili názvom kolegovia-mikrochirurgovia.  


Aby si ľudia zvykli na čokoľvek nové, vyžaduje si čas. Levočskí chirurgovia s tým rátajú a vedia, že nová metóda sa nestane okamžite medicínskym hitom. 


Write a comment

Comments: 0