Výpravca opäť pred súdom

Pred spišskonovoveským okresným súdom sa prekvapujúco opäť ocitol 5 rokov starý prípad veľkej železničnej tragédie. Zahynuli pri nej traja ľudia a mnoho ďalších sa zranilo. Výpravcu už Okresný súd v Spišskej Novej Vsi odsúdil a dal mu podmienečný trest, no rozsudok nenadobudol právoplatnosť. Medzičasom predložil jeho obhajca nový znalecký posudok. Očakával, že do prípadu vnesie nové svetlo. Súdny senát však nový posudok nezaujal. ČÍTAJTE ĎALEJ…

Rušeň, ktorý 1. apríla 2010 v spišskonovoveskej stanici skúšali po oprave, sa odrazu ocitol na koľaji s osobným vlakom plným ľudí. Narazil vo vysokej rýchlosti. Na mieste zostali traja mŕtvi a asi dve desiatky zranených. 


Pred tragédiou v Spišskej Novej Vsi porušili viacero predpisov. Lokomotíva prekročila v takzvanom režime posunu povolenú 40-tku. Formálne nebola jej oprava dokončená a teda nemala vôbec opustiť depo. V rušni bolo navyše viac ľudí, ako dovoľovali pravidlá. Najvážnejším porušením však bolo samotné skúšanie rušňa v stanici. Výpravca to dovolil, pretože to bolo bežnou praxou. 


Hoci už v Spišskej Novej Vsi výpravcu odsúdili, odvolal sa. Krajský súd prípad opäť vrátil na okres, pretože advokát medzičasom predložil nový znalecký posudok, ktorý v niektorých bodoch spochybňoval ten pôvodný. Autori oboch posudkov sa pred súdom dostali do konfrontácie a miestami sa chytali za slovíčka. Podstatou nového posudku bolo spochybnenie faktu, že formálne išlo o skúšobnú jazdu, hoci počas nej skúšali rušeň.


Senát Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi nový posudok nepresvedčil. Výpravcovi vymeral rovnaký trest ako v máji 2014: dvojročené väzenie s trojročným podmienečným odkladom. 


Prokurátorka sa odvolá voči výške trestu a advokát výpravcu voči rozsudku ako celku. 

Write a comment

Comments: 0