Vzácny kráter bol bez vody

Z chráneného prírodného útvaru - krátera vo Vyšných Ružbachoch, vyčerpali vodu. Dôvodom bola porucha mechanizmu regulujúceho odtok, ale aj nutnosť kráter po rokoch vyčistiť. Miestni obyvatelia vypustenie krátera osobne prežívajú. Nie sú zvyknutí na to, že v tomto jedinečnom prírodnom útvare nie je voda. ČÍTAJTE VIAC…

Vypustiť kráter nebolo možné. Odtokový mechanizmus po desaťročiach zhrdzavel a bolo ho potrebné vymeniť. Aby to mohli urobiť, museli vodu z 3 a pol metra hlbokého krátera s priemerom 20 metrov jednoducho vyčerpať. “Chceme to využiť. Zároveň skontrolujeme dno a vyčistíme steny krátera od bahna,” povedal pre televíziu TA3 vedúci údržby Kúpeľov Vyšné Ružbachy František Svitana. 


Naposledy takto kráter vyprázdnili pred šiestimi rokmi. Pre miestnych aj pre návštevníkov je to vždy veľká udalosť.


Kúpať sa je v kráteri zakázané. Miestni a pravidelní návštevníci však o tom nechcú ani počuť. Tvrdia, že je to pre nich ako keby im zakázali dýchať. Napríklad pani Klára Gáliková prišla až z Popradu len preto, aby sa v kráteri poriadne vykúpala. “Je to tu však bez vody. Musím sa teda obliecť a odísť,” netajila sklamanie.


Kým sa sklamaná pani Klára pobrala domov, údržbári začali kráter čistiť od bahna. Za tie roky sa ho tam usadilo poriadne veľa. “Lístie zo stromov padá do vody a potom hnije,” vysvetľuje miestny obyvateľ Jozef Dudzík. 


Na dne už pracovníci údržby ponáchadzali všetko možné. Od zvyškov plaveckých okuliarov až po strieborné alebo dokonca aj zlaté retiazky. Podľa šéfa údržby Františka Svitanu je však všetko znehodnotené minerálmi, a preto sa z týchto nálezov zbohatnúť nedá. 


Kráter napokon nielen vyčistili, ale v ňom aj poopravovali všetky potrubia a regulačné mechanizmy. Trvalo to celý deň. Kúpeľní údržbári teda budú môcť nasledujúcich 6 rokov pokojne spávať. V kráteri by malo opäť všetko bezchybne fungovať.

Atmosféra priamo na mieste:

Write a comment

Comments: 0