V Tatrách uzatvoria 200 km chodníkov

Prvého novembra začne v Tatrách platiť takzvaná sezónna uzávera. Asi 200 kilometrov vysokohorských chodníkov pre verejnosť zatvoria. Deje sa to každý rok, no teraz to bude trocha kuriózne. Prvý november totiž pripadne na nedeľu. Turisti, ktorí prídu do Tatier s úmyslom zdolávať štíty, to budú musieť napriek krásnemu počasiu stihnúť v sobotu. ČÍTAJTE ĎALEJ…

Zákaz pohybovať sa po asi tretine tatranských chodníkov vyplýva z Návštevného poriadku. Začína sa 1. novembra a prestáva platiť 15. júna. “Turisti sa už nedostanú cez sedlá na tatranské štíty. Dôvodom je ochrana prírody. Kamzíky a svište v tom čase potrebujú pokoj,” povedala pre televíziu TA3 hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová. 


Tento víkend bude špecifický. V Tatrách bude nádherné počasie. V sobotu toto obmedzenie ešte platiť nebude, no v nedeľu už áno. Tatry však budú plné turistov túžiacich pokoriť aj štíty. Mnohým sa to nepozdáva. Zákaz pohybu po tretine turistických chodníkov sa už dávno nepáči ani mnohým subjektom cestovného ruchu. “Sezónnu uzáveru turisti často vnímajú tak, že Tatry sú uzavreté a nedá sa v nich pohybovať,” tvrdí výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.


Ochranári aj lesníci môžu nerešpektovanie zákazu postihnúť pokutou do výšky 66 eur. Zdá sa však, že 1. novembra ešte nebudú veľmi prísni. Nezodpovedných turistov totiž plánujú zatiaľ len napomínať.


Write a comment

Comments: 0