Samotári v horách

Vo Vysokých Tatrách sa objavil nový fenomén: turisti - samotári. Hovoriť o nich by dlhé hodiny vedeli najmä záchranári. Často pomáhajú turistovi, ktorý sa na ťažký výstup vybral bez akejkoľvek spoločnosti. Stáva sa však aj to, že mu už pomôcť nedokážu. Čo spôsobilo, že samotári sa tento rok v Tatrách doslova vyrojili? ČÍTAJTE ĎALEJ…


O pätinu viac úrazov ako vlani. To je štatistika letnej sezóny u horských záchranárov. Čo sa však celkom vymyká z bežného stavu, je počet turistov - samotárov. “Je ich čím ďalej, tým viac,” povedal v rozhovore pre televíziu TA3 riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga. “Naozaj apelujem, aby sa ľudia pohybovali po Tatrách minimálne vo dvojici.”


Ak je turista sám a niečo sa mu prihodí, často si ani len nedokáže zavolať pomoc. Veľa záchranných akcií sa skončilo šťastne, lebo zraneného samotára našli iní turisti. Posledné leto však napísalo aj niekoľko smutných príbehov. “Samotári môžu zahynúť aj na banálne zranenia. Trebárs podvrtnutie členku,” tvrdí horský záchranár Igor Trgiňa. “Ak sa mu to stane na mieste bez signálu a zastihne ho noc, počas ktorej sa zmení počasie, má to jednoducho zrátané.” 


Dobre vedia, že pohybovať sa po Tatrách bez sprievodu nie je bezpečné. Veď záchranári na to upozorňujú neustále. Čo ich teda do hôr úplne osamelých ťahá? Psychologička si myslí, že vysvetlenie pozná. “Je to reakcia na túto dobu,” tvrdí Martina Kovalčíková. “Najmä ľudia, ktorí pracujú z inými ľuďmi a majú toho na pleciach priveľa, vyhľadávajú miesta, kde ich ozaj nik nezastihne.” Rovnako pre takých, ktorí sú pred vážnym rozhodnutím alebo naopak, niečo vážne prekonali, je podľa psychologičky Martiny Kovalčíkovej samota v horách hotovým balzamom na dušu. 


Úmera je teda priama: čím viac stresu doba prináša, tým viac chcú byť ľudia sami. Horskí záchranári však vari už po tisícikrát zdôrazňujú: samota v horách nie je tým správnym riešením.

Write a comment

Comments: 0