Dokončili dielo záchranára

Skupina nadšencov spod Tatier dokončila dielo, ktoré začal dnes už zosnulý záchranár - lekár Marek Rigda. O život prišiel 17. júla v havarovanej helikoptére v Slovenskm raji. Jeho snom bolo nakrútiť film o prvej vrtuľníkovej záchrannej akcii, pri ktorej postihnutého z miesta nešťastia evakuovali v podvese. ČÍTAJTE VIAC…

Dlhé mesiace Marek Rigda zbieral k filmu materiál. Spolu s kamarátmi hľadal svedkov, nakrúcal rozhovory, asistoval pri tvorbe scenára. Chcel navždy zachytiť túto pre záchranu v horách prelomovú udalosť. “Materiál sme nakrúcali ľahko a rýchlo. Ťažšie sa to skladalo dokopy. Každý sme mali aj svoju prácu a tej práce bolo dosť,” tvrdí Sylvia Galajda, ktorá bola pri tvorbe filmu Tretí rozmer.


Až nastal 17. júl 2015. Film zostal nedokončený a jeho dôležitý spoluautor zahynul v troskách vrtuľníka. Markovi kamaráti sa rozhodli film dokončiť.


Film je o udalosti z 23. júla 1975. Poľský horolezec sa vtedy dostal do vážnych ťažkostí a záchranári sa rozhodli prvýkrát v histórii Tatier použiť dnes už bežnú metódu: lano visiace z vrtuľníka. “Tento film venujeme kamarátom, ktorí sa 17. júla 2015 nevrátili zo zásahu v Slovenskom raji,” uvádzajú v závere diela jeho spolutvorcovia. 


Write a comment

Comments: 0