Neporiadok po osade mizne

Jedna z najväčších nelegálnych skládok na Slovensku, ktorá na okraji Slovenského raja zostala po presťahovanej osade, pomaly mizne. Okolité obce dostali prostriedky od Ministerstva životného prostredia, konkrétne z balíka určerného na takzvané veľké upratovanie. Na mieste už nasadili mechanizmy a najneskôr do konca kalendárneho roky by mala byť táto ekologická záťaž minulosťou. ČÍTAJTE ĎALEJ…

Do jesene 2013 žilo v osade na okraji Slovenského raja vyše tisíc obyvateľov. Potom ich presťahovali do nových nájomných domov. V Letanovskom Mlyne však po nich zostali stovky ton odpadu a špiny. Do práce sa pustili samosprávy okolitých obcí. Keď však videli, že každý odvezený nákladiak je len nepatrnou kvapkou v mori, začali hľadať iné riešenie. O to viac, že toto územie chcú využiť v prospech turizmu.


Obce teda požiadali o peniaze z envirofondu. Z desaťmiliónového balíka na takzvané veľké upratovanie dostali Spišské Tomášovce spolu s Letanovcami 85 tisíc eur. 


Do konca roky by teda v Letanovskom Mlyne malo byť čisto. Obce sa potom so súhlasom ochranárov pustia do realizácie svojich nápadov. “Obce tu chcú organozovať tábory, pre deti a postaviť akési hobbitie domčeky fungujúce len z obnoviteľných zdrojov,” informoval štáb TA3 riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. “Plánujú tu aj bylinkové záhrady a minizoo.”


K tomu, aby sa toto miesto mohlo stať dôstojnou vstupnou bránou do Slovenského raja, však ešte niečo chýba. Prístupová cesta. Tá súčasná je poriadne rozbitá.


Reportáž odvysielaná v televízii TA3 7. novembra 2015:


Write a comment

Comments: 0