Z diaľnice majú obavy

Na Spiši síce otvorili nový diaľničný úsek a o čoskoro pribudne aj ďalší, no obyvatelia Harichoviec z toho veľkú radosť nemajú. Autá z diaľnice, ktorých cieľom bude Spišská Nová Ves, totiž budú prechádzať rovno cez stred ich obce. Novovešťanom totiž nepostavili diaľničný privádzač a nie je ani v pláne. ČÍTAJTE ĎALEJ…

Možno to vyzerá aj trochu komicky. Z križovatky pod novou diaľnicou pri Levoči je iba náznak odbočky smerom do Spišskej Novej Vsi. Cesta však nepokračuje nikam.


Spišskú Novú Ves diaľnica celkom obišla. Do tohto 9 kilometrov vzdialeného mesta však nevedie ani privádzač, hoci ho Novovešťania veľmi chceli. “Samozrejme, bola to hlavná požiadavka,” povedal v rozhovore pre TA3 primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný (Smer-SD). “Keď sa však na prelome tisícročí takmer zastavila výstavba diaľnic, znamenalo to aj nevyriešenie pripojenia mesta.” 


V závere októbra otvorili pri Levoči diaľničný úsek v smere od Popradu a koncom novembra odovzdajú do užívania ďalší, smerom do Prešova. Vodiči s cieľom v Spišskej Novej Vsi zídu pri Levoči z diaľnice a budú pokračovať po starej ceste cez Harichovce. O rok postavia vyše kilometrové pokračovanie tohto výjazdu z diaľnice, no ani ten poslednú obec pred Spišskou Novou Vsou neodbremení. V Harichovciach už teraz cítia, že na ceste je akosi hustejšie. Čo však bude v závere novembra, netrúfajú si miestni ani len odhadnúť. Harichovčania, z ktorých polovica býva priamo pri ceste, bijú na poplach. “Táto cesta je pre našu obec v podstate námestím,” tvrdí starosta Harichoviec Roman Hrušovský (#Sieť). “Niektoré domy sú sotva poldruha metra od cesty a mnohé už majú narušenú statiku.”  


Privádzač až do Spišskej Novej Vsi, ktorý by Harichovce obchádzal, však zatiaľ nie je ani v pláne. Predstavitelia miestnych samospráv sa oň však v nasledujúcich rokoch budú usilovať.

Write a comment

Comments: 0