Tajomstvo spod kostola

Rímskokatolícky kostol v podtatranskej obci Batizovce vydal svoje tajomstvo. V jeho podzemí našli archeológovia krypru. Pravdepodobne je v nej pochovaný jeden alebo dvaja významní predstavitelia rodu. Mariássyovci znamenali pre región pod Tatrami veľa. Práve oni tu zrejme založili niekoľko obcí. ČÍTAJTE VIAC…

Na začiatku tohto vzrušujúceho príbehu bol schátraný hlavný oltár kostola. Vlani z neho dokonca spadla socha. Vo farnosti sa rozhodli, že ho musia dať zreštaurovať. Miestnemu kňazovi však vŕtalo v hlave ešte čosi. “Ľudia vždy hovorili, že niekde v kostole by mala byť hrobka,” povedal v rozhovore pre televíziu TA3 rímskokatolícky farár z Batizoviec Pavol Vaňovský.


Miestnym čosi našepkávalo, že teraz je ten správny čas. Z programu Obnovme si svoj dom pozháňali peniaze a pustsili sa do práce. Na miesto zavolali archeológa Mariána Sojáka a toho nikdy netreba zvlášť presviedčať. “Hovorí o tom kanonická vizitácia z 18. storočia, hovoria o tom legendy. Georadarový prieskum nám však potvrdil, že tá krypta tu ozaj je.”


Výskumníci stáli pred úlohou výsledky z georadara potvrdiť. Vyvŕtali dieru a spustili do nej kameru. “Už v hĺbke 150 centimetrov sme narazili na veko truhly. Bolo drevené a potiahnuté kovom s mosadznými alebo medenými cvočkami. Predpokladáme, že v tejto tehlovej krypte je pochovaný Ján Mariássy alebo jeho manželka Žofia Palugay.”


Odpočívajúcich Mariássyovcov teda v záujme vedy vyrušili. Nik zo zainteresovaných však neverí, že by sa preto hnevali. “Odteraz sa vždy pred omšou pomodlím ža ich večné odpočinutie,” sľúbil kňaz Pavol Vaňovský.


Archeológovia sa chcú, samozrejme, pozrieť aj do vnútra mariássyovskej krypty. Urobia tak hneď, ako získajú povolenia od pamiatkárov.

Write a comment

Comments: 0