Skrat cirkevného hodnostára

Vysoký cirkevný hodnostár Spišskej diecézy šoféroval opitý. Policajtom, ktorí ho zastavili, chcel navyše utiecť. Svetský súd ho už odsúdil. V cirkevných štruktúrach ho však zrejme čaká len napomenutie od biskupa. ČÍTAJTE VIAC...

Kňaz, známy cirkevný právnik, pedagóg v kňazskom seminári a dokonca pomocný súdny vikár. Všetky tieto poslania plní Miloš Pekarčík, ktorého inak v Spišskej Kapitule považujú za svedomitého muža. Čo to bol teda za skrat, ktorý spôsobil, že porušil svetské zákony a navyše nerešpektoval policajtov? 

 

"Vodič sa pokúsil utiecť, preto voči nemu polícia použila donucovacie prostriedky," tvrdí hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobaník. "Následne hliadka podrobila vodiča dychovej skúške na alkohol, ktorej výsledok bol pozitívny s nameranou hodnotou takmer 3 promile alkoholu."

 

Polícia cirkevného právnika obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a súd ho v superrýchlom konaní odsúdil na dvojročný zákaz soférovania a 400-eurovú pokutu. Ozvali sa nám však rodičia študentov kňazského seminára, ktorí si myslia, že by ho mali potrestať aj v cirkvi. “Predsa nie je mysliteľné, aby takýto človek učil budúcich kňazov, ktorým vodu káže, ale víno pije, a to doslovne.” 

 

Faktom je, že pomocný vikár Pekarčík sa ďalej venuje pedagogickej činnosti, zatiaľčo napríklad riaditeľka civilného gymnázia v Spišskej Novej Vsi Mária Kaľavská učiť nemôže, hoci tiež nafúkala. 

 

Chceli sme vám sprostredkovať aj stanovisko Miloša Pekarčíka. E-mailom nám však odpovedal, že nemôže na naše otázky odpovedať, pretože nemá súhlas biskupa. Stanovisko nám teda poskytol biskupský úrad: “Diecézny biskup hodnotí, či ide o opakujúci sa stav alebo o jednorázovú záležitosť. Jednorázové záležitosti rieši napomenutím a dohovorom. Ďalej berie do úvahy profesionálny prínos osoby a všíma si aj medziľudské vzťahy, vzťahy s ostatnými kňazmi a samozrejme aj vzťah s biskupom. Pri hodnotení všetkých týchto záležitostí sa vždy snaží o racionálny prístup.” 

 

Miloš Pekarčík bol napríklad v skupine významných cirkevných právnikov, ktorí vo Vatikáne predkladali podklady súvisiace s procesom blahorečenia Jána Vojtaššáka. Jeho prínos pre cirkev nik nepoprie. Či je však dobrým príkladom pre študentov kňazského seminára, musia posúdiť cirkevné autority. 

Write a comment

Comments: 0