Spochybnila tester alkoholu

Riaditeľku jedného zo spišskonovoveských gymnázií a poslankyňu mestského zastupiteľstva Máriu Kaľavskú súd odsúdil za to, že šoférovala opitá. Svoju obhajobu postavila na zaujímavom tvrdení znalca, ktorého si najala. Merací prístroj, ktorý používa polícia na celom Slovensku, podľa neho nemusí ukazovať správne. ČÍTAJTE VIAC…

V dychu jej namerali 1,67 promile. V superrýchlom konaní ju odsúdili, no odvolala sa. Vďaka tomu ešte aj po piatich mesiacoch riadi gymnázium a sedí v poslaneckom kresle mestského zastupiteľstva. 


Prvé pojednávanie však musel súd odročiť, lebo Mária Kaľavská v poslednej chvíli zmenila advokáta. Keď už sudca mohol pojednávanie otvoriť, z výpovedí policajtov sa ukázalo, že v osudnú noc im opitá riaditeľka najprv vlastne ani nezastavila.


Kaľavská napadla postup policajtov, ktorí ju vraj neskoro poučili o tom, že môže absolvovať kontrolnú krvnú skúšku. Hlavným hrdinom pojednávania sa však napokon stal  Alcotest 7410. Ide o najrozšírenejší prístoj merajúci v službách polície alkohol v dychu. Pani riaditeľka si totiž zaobstarala znalecký posudok spochybňujúci jeho presnosť. 


Podľa prokurátora znalec spochybnil dlhoročnú prax i všetky rozhodnutia slovenských súdov v podobných veciach. Ani sudcu znalecký posudok neobmäkčil. Verdikt znel: pokuta 500 eur a 30-mesačný zákaz činnosti. Ak rozsudok nadobudne právoplatnosť, Kaľavská stratí riaditeľské miesto v škole a poslanecký mandát. Či sa tak stane, je však otázne. Môže sa odvolať a po pojednávaní nepovedala, či to urobí.


Ak sa Mária Kaľavská odvolá, bude to znamenať, že rozsudok ešte nenadobudne právoplatnosť. Platí prezumpcia neviny a teda jej stále patrí riaditeľská stolička aj poslanecké kreslo.

Write a comment

Comments: 0