V škole hľadajú 31 tisíc

V Základnej škole v spišskej obci Švedlár hľadajú vyše 31 tisíc eur. Peniaze sa tam podľa starostu stratili v rokoch 2013 a 2014. Viac ako polovicu neoprávnene minutých prostriedkov našli na telefónnych účtoch služobných mobilných telefónov exriaditeľky. Tá z nich volala na rôzne audiotexové čísla. Dnes už v škole nepracuje. V septembri sa zamestnala ako školská inšpektorka. ČÍTAJTE ĎALEJ…

Len čo po posledných komunálnych voľbách začala vo Švedlári pracovať samospráva v novom zložení, naplánovala kontrolu v miestnej škole. Starosta tvrdí, že priniesla veľmi zaujímavé poznatky. “Z pohľadu do knihy došlých faktúr boli zrejmé enormne vysoké telefónne účty,” tvrdí starosta Švedlára Vladimír Končík (SDKÚ-DS). “Navrhli sme teda hĺbkovú kontrolu.”


Tú však exriaditeľka ku školským dokumentom nepustila. Finančná komisia obce sa k nim dostala až po jej odvolaní z funkcie. “Potvrdilo sa, čo sme tušili. Vyše 18.800 eur stáli telefonáty na audiotexové služby,” tvrdí v rozhovore pre televíziu TA3 starosta.


Z ďalších viac ako 12-tich tisícok eur z verejných zdrojov riaditeľka zaplatila napríklad honorár spevákom účinkujúcim na stretnutiach učiteľského kolektívu. Svojim kolegom však platila aj ďalšie benefity, výživové doplnky alebo vonné sviečky. “Nakúpila poukážky do skrášľovacieho centra, mikrovlnky, rýchlovarné konvice. To všetko v škole chýba. Chýba aj 8 mobilných telefónov,” tvrdí Vladimír Končík.


“Vyšetrovateľ v danej veci začal trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu sprenevery,” informovala televíziu TA3 Jana Mésarová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach. 


Odvolaná riaditeľka si v septembri našla novú prácu školskej inšpektorky v Bratislave. Požiadali sme ju o stanovisko. Poskytla nám ho, no pod hrozbou súdnej žaloby nás požiadala, aby sme nezverejnili jej meno a priezvisko. 


“Žiadne predpisy nezakazovali používanie firemných telefónov na súkromné účely. Všetky telefóny boli odovzdané novej riaditeľke. Koncerty pre zamestnancov boli dva. Nezasiahli do rozpočtu školy. Dovolila som si dbať nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie zamestnancov,” tvrdí vo svojom stanovisku exriaditeľka ZŠ vo Švedlári.


O problémoch vo švedlárskej škole sa dozvedel aj exriaditeľkin nový zamestnávateľ. Práve preto dnes už ako školská inšpektorka nepracuje.

Write a comment

Comments: 0