Stále majú Vianoce?

Napriek tomu, že sa začal február, Popradčania sa stále tešia z vianočnej výzdoby. Mesto ju doteraz nedemontovalo a celé noci svieti na plný výkon. Poniektorí Popradčania to berú ako recesiu a tvrdia, že takto je mesto aspoň výnimočné, iní sa pýtajú, kto zaplatí spotrebovanú elektrinu. ČÍTAJTE VIAC...

Nie, toto nie sú zábery z Vianoc. Vyhotovili sme ich v Poprade v noci z 31. januára na 1. februára. Výzdoba svietila ešte aj viac ako mesiac po Vianociach. A to nie v obmedzenom režime, ale celkom naplno. Ešte stále sa ľudia mohli tešiť aj zo známeho popradského maxianjela a napríklad mestská časť Kvetnica ich vítala nápisom "Veselé Vianoce." Popradčanov to zaujalo a na sociálnych sieťach diskutujú o tom, či je to v poriadku. Jedni sa z výzdoby tešia, iní jej už majú plné zuby. Rovnako v uliciach sme sa stretli s rôznymi názormi. “To je dobré. Páči sa mi to,” povedala pred kamerou televízie TA3 oslovená Popradčanka. "Vianoce asi pokračujú ďalej,” dopĺňa ju oslovený muž. “Nemám slov,” znechutene kontruje ďalšia žena, ktorú sme oslovili v uliciach Popradu.

 

Mimochodom, Poprad nie je jediný. Aj vo Veľkej Lomnici si ešte užívali vianočnú atmosféru so všetkým, čo k nej patrí. 

 

Poniektorí na tému vianočnej výzdoby žartujú: načo ju baliť a odkladať do skladov, ak bude o 10 mesiacov opäť potrebná? Na popradskej radnici však tvrdia, že takúto neskorú demontáž vianočnej výzdoby vopred naplánovali. 

 

“Prvý dôvod sú tradície," povedal pre TA3 komunikačný manažér popradskej radnice Marián Galajda. "Kedysi vianočná výzdoba svietila až do hromníc. Ďalším argumentom je cestovný ruch. Vieme, že Poprad je jedným z centier cestovného ruchu, takže je to jedna z atrakcií. Do 6. januára to bolo predovšetkým pre slovenskú klientelu, o týždeň neskôr tu oslavovali svoj Nový rok rusky hovoriaci klienti a až do konca januára Poliaci, ktorí majú vtedy svoje svoje prázdniny.” Na otázku Popradčanky, kto zaplatí spotrebovanú elektrinu, odpovedá M. Galajda argumentom, že cieľom svietenia počas celého januára bolo zistiť presnú spotrebu elektrickej energie nového systému svietenia na báze technológie LED.

 

Vo februári však už vianočná výzdoba svietiť pravdepodobne nebude. Do Veľkej Lomnice aj Popradu sa teda definitívne vracajú všedné dni.

Write a comment

Comments: 0