Stupačky vďaka vrtuľníku

Na opravu stupačiek a rebríkov v rokline Suchá belá v Slovenskom raji nasadili helikoptéru. Mnohé z nich sú na nedostupných miestach a dostať k nim materiál by bolo nad ľudské sily. Vrtuľník nad Slovenským rajom však v mnohých vzbudzuje obavy, najmä po vlňajšej tragédii záchranárov. ČÍTAJTE ĎALEJ...

Technické pomôcky na prekonávanie náročného terénu dostávajú v Slovenskom raji zabrať po celý rok. V zime však ešte o čosi viac. 

 

“Je povolené ľadolezectvo. Keďže železné mačky poškodzujú drevené technické zariadenia, rozhodli sme sa, že opravu uskutočníme teraz,” povedala starostka Hrabušíc Jana Skokanová.

 

Bez viac ako 10-tich ton dreva sa do opráv stupačiek a rebríkov v Suchej belej ani netreba púšťať. Ibaže ako tento materiál dostať hlboko do rokliny? Jediný dopravný prostriedok, ktorý dokáže pomôcť, je vrtuľník.  

 

“Tá roklina je hlboká a stroj nemôže klesnúť až celkom na dno," upozorňuje spolumajiteľ vrtuľníka Michal Orolín. "Pod helikoptérou musí byť dlhé lano. Je potrebné veľmi jemne a citlivo narábať s vrtuľníkom, aby sa to bremeno nerozkývalo.”

 

Ak má drevo do rokliny previezť vrtuľník, musí to urobiť práve teraz. Už o pár týždňov by s tým nesúhlasili ochranári. "Potom už niektoré druhy vtákov zahniezdia. Máme tu orla krikľavého aj sokola sťahovavého,” tvrdí ochranár Ľuboš Cibula. 

 

Lietať ponad rokliny Slovenského raja je pre pilotov vrtuľníkov extrémne nebezpečné. Členitý terén a neraz prekvapujúce vzdušné prúdy si vyžadujú ozajstné majstrovstvo.

Celé Slovensko navyše vie, čo sa v jednej z roklín tohto národného parku stalo vlani v lete. O to viac vzbudzuje ťažký stroj nad nebezpečnými roklinami rešpekt. Náklad sa na dlhom lane hojdá a trafiť s ním do úzkeho priestoru, to chce kumšt. Zo siedmych pokusov sa to však trojčlennej posádke tohto vrtuľníka podarilo sedemkrát. 

 

“Hovorí sa tomu nepresné uloženie, ale bolo to presne do lesa, tam, kam to patrí," hovorí s úsmevom pilot vrtuľníka František Kšan.

 

Drevo je teda v rokline Suchá belá a v nasledujúcich týždňoch z neho budú Hrabušičania vyrábať nové stupačky a rebríky. Počas nasledujúcej sezóny sa tam teda budú môcť turisti pohybovať bezpečne. 

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Sherlyn Crandall (Saturday, 04 February 2017 22:55)


    This paragraph is really a fastidious one it helps new net visitors, who are wishing in favor of blogging.

  • #2

    Elly Galicia (Sunday, 05 February 2017 03:36)


    I was curious if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?