Dalekohľad nevie zaostriť

Vyše milióna eur z európskych fondov stál nový astronomický ďalekohľad, ktorý pred 15-timi mesiacmi nainštalovali na Skalnatom plese. Mal plniť veľa zaujímavých vedeckých úloh. Napríklad chrániť pozemšťanov pred potenciálne nebezpečnými asteroidmi. Odkedy ho však slávnostne odovzdali do užívania, ešte nepracoval. Dnes je dokonca bez najdôležitejšieho komponentu - hlavného zrkadla. Tatranskí astronómovia ho museli reklamovať. ČÍTAJTE VIAC...

Takýto ďalekohľad s priemerom 130 centimetrov Slovensko nikdy nemalo a aj okolité štáty by nám ho mohli závidieť. Tatranskí astronómovia s ním mali veľké plány. Chceli ho zapojiť do medzinárodného systému vyhľadávania objektov, ktoré by mohli byť pre našu planétu nebezpečné. No nielen to.

 

“Bol by som rád, keby objavil zaujímavé kométy, úkazy, výtrisky z komét a mnohé ďalšie veci, ktoré ešte nie sú preskúmané,” vyslovil svoje želanie pred kamerou televízie TA3 počas oficiálnej inaugurácie ďalekohľadu riaditeľ Astronomického ústavu SAV Aleš Kučera. 

 

Z nového veľmi moderného prístroja mala radosť celá astronomická komunita. Na pozorovací čas sa tešili aj vedci hľadajúci v iných slnečných sústavách planéty podobné Zemi.

 

“Dokáže pohltiť viac svetla a tým pádom dokážeme vidieť aj slabšie objekty a teda aj slabšie hviezdy, okolo ktorých môžu byť extrasolárne planéty,” tvrdil astronóm Martin Vaňko. 

 

Deň pred 15-timi mesiacmi, keď prístroj odovzdali do užívania, mal byť od založenia astronomického ústavu druhým najvýznamnejším v jeho dejinách. Odvtedy však nový ďalekohľad nedokázal na hviezdy poriadne zaostriť. 

 

Cez prístroj vyhotovili takzvané kalibračné zábery, no sú veľmi neostré. Od ďalekohľadu za viac ako milión eur vedci čakali oveľa viac. 

 

“Reklamovali sme neostrojsť záberov," informoval TA3 zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň. "Nemecký dodávateľ uznal oprávnenosť našej reklamácie. Rozhodli sme, že hlavné zrkadlo pôjde na doleštenie.”

 

Nedá sa povedať, že by peniaze z eurofondov nepadli na úrodnú pôdu, zdôrazňujú astronómovia. Napríklad nové bolidové kamery spoľahlivo prispievajú do európskeho systému identifikácie meteoritov. Rovnako dobre pracuje nový výkonný počítačový systém, ale aj optický kábel na Skalnaté pleso. Vedci veria, že o mesiac sa opravené zrkadlo vráti a výnimočné výkony bude podávať aj tento výnimočný prístroj.

 

Write a comment

Comments: 0