Osemdesiatročný starosta

Starosta spišskej obce Rudňany zabudol ísť do dôchodku. Stále úraduje, hoci sa práve dožil 80 rokov. Podľa regionálnych predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska sa tak dostal do nie veľmi početnej skupinky najdlhšie úradujúcich starostov na svete. Napriek vysokému veku Miroslavovi Blišťanovi energia a čistá myseľ nechýba. ČÍTAJTE ĎALEJ...

Obecný úrad v Rudňanoch je jeho pracoviskom už 26 rokov. Miroslav Blišťan sa však do dôchodku napriek svojim 80-tinám nechystá.

 

Prvú časť jeho života naplnilo baníctvo. Na to však doľahla recesia a v Rudňanoch aj privatizácia. Keďže odjakživa pracoval s ľuďmi, do samosprávy mal len krôčil. Pôvodne tam však plánoval zotrvať iba do dovŕšenia dôchodkového veku. Keď sa postavil na čelo rudnianskej samosprávy, možno ani netušil, aké výzvy pred ním sú. Väčšinu z nich s hrdosťou zvládol a dnes ho jeho kolegovia obdivujú. “Toľko rokov, v takomto veku a v takej komplikovanej dedine robiť starostu, to je obdivuhodné. Keby som mala na hlave klobúk, dám ho dole,” povedala pred kamerou TA3 primátorka Krompách Iveta Rušinová. 

 

Starosta Miroslav Blišťan to nemá jednoduché. V obci má aj škaredé osady. Netají sa tým, že s ich obyvateľmi je to veľmi zložité. “Vybudoval si autoritu a rešpekt. Udrie rukou po stole a musia skákať tak ako on píska,” tvrdí Martina Bednárová, starostka Domaňoviec. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora si myslí, že jeho kolega Miroslav Blišťan je napriek svojmu veku mladý. "Keď sa aj teraz na neho pozriem, vidím, že je zachovalý a má stále dostatok energie.”

 

Kolegovia zo široka-ďaleka prišli Miroslavovi Blišťanovi k jeho 80-tinám zagratulovať. Spolu zo starostom Lehoty pod Vtáčnikom sú totiž najstaršími slovenskými richtármi a podľa regionálnych šéfov Združenia miest a obcí Slovenska kraľujú v štatistikách starostovskej dlhovekosti aj v Európe a zrejme aj na svete. “Dokáže byť veľký diplomat. Vie sa nad každou vecou povzniesť a to ho toľko rokov drží v starostovskom kresle. Ja som starostkou už 22 rokov, ale som vyčerpaná. Obdivujem ho.”

 

Rudniansku samosprávu vedie Miroslav Blišťan už veľmi dlho, no ak sa ho opýtate, či bude kandidovať ešte aj v nasledujúcom volebnom období, zareaguje jednoznačným “nie!”


Write a comment

Comments: 0