Tatranci sa boja medveďov

V meste Vysoké Tatry vyhlásili mimoriadnu situáciu. Boja sa tam totiž medveďov. Špacírujú si už aj za bieleho dňa po intravilánoch tatranských osád. Miestni sa boja, aby na niekoho nezaútočili. ČÍTAJTE VIAC…

Len vo štvrtok a v piatok dostal náčelník vysokotatranskej mestskej polície od občanov osem hlásení o výskyte medveďov. Situácia je podľa neho vážna až kritická. 

 

“Nie je nič príjemné o pol štvrtej ráno vyjsť z vchodu a stretnúť medveďa,” upozorňuje Miroslav Kolodzej. “Takýchto výskytov sme zaznamenali minimálne o 100 percent viac, ako vlani.” 

 

Vo štvrtok zasadol na mestskom úrade prvýkrát krízový štáb. Hneď v piatok sa zišiel druhýkrát a vyhlásenie mimoriadnej situácie už neodkladal. Medvede sa totiž údajne pohybujú aj okolo škôl a škôlok. Do každého bytu na území Vysokých Tatier dostali zoznam odporúčaní, ako sa správať, aby sa kontaktu s medveďmi vyhli. Tatranci už od radnice dostali aj malú pozornosť. “Mestská polícia už rozdala do asi 500 domácností píľťalky,” povedal náčelník Mestskej polície Vysoké Tatry Miroslav Kolodzej.

 

Primátor mesta Ján Mokoš chce, aby stav medveďa hnedého v Tatrách regulovali. “Ak nenájdeme vhodnejšie riešenie, treba populáciu obmedziť streľbou.”

 

Lesoochranársky aktivista Erik Baláž sa naopak domnieva, že vyhlásenie mimoriadnej situácie problém nevyrieši. “Aj keby došlo ku krajnému riešeniu, ako je odstrel, ani to situáciu nezmení. Kým sú tam voľne prístupné odpadky, medvede z okolia opäť prídu a rovnaká situácia sa bude opakovať.” Primátor tvrdí, že na najviac navštevovaných miestach sa mesto pokúsi čo najskôr vybudovať takzvané staničky separovaného zberu, ktoré sú voči medveďom odolné.

 

Vyhlásenie mimoriadnej situácie neznamená, že ľudia do Tatier nesmú chodiť. Len by mali byť podľa domácich opatrnejší. “Vyzývame, aby medvede nedráždili. Aby ich zbytočne nefotili, nenakrúcali a neprenasledovali,” žiada výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

 


Reportáž TA3 z 8.4.2016:


Tlačová konferencia po vyhlásení mimoriadnej situácie: 


Write a comment

Comments: 0