Splavovanie v Slovenskom raji povolili

Splavovanie Prielomu Hornádu v Slovenskom raji povolili. Desaťročia bolo pritom prísne zakázané, aby na hladinu rieky v najchránenejšom území vplával čln bežného smrteľníka. Správa Slovenského raja prijala argumenty vodákov a ľudí pracujúcich v cestovnom ruchu. Napriek tomu má táto aktivita medzi ochranárskymi aktivistami aj svojich nepriateľov. ČÍTAJTE ĎALEJ…

 

“Nie je to ťažká voda. Ale teraz je hladina nízko, tie prúdnice sú úzke,” dával Róbert Javorský zo Správy Národného parku Slovenský raj posledné pokyny českým vodákom. Tí vzápätí nastúpili do svojich člnov a pustili sa do Prielomu Hornádu. Prvýkrát v živote, hoci nie sú žiadni začiatočníci. Doteraz to však možné nebolo. “Je to skvelá príležitosť. Fakt sa na to teším,” tvrdila krátko pred nasadnutím do člna členka skupiny vodákov - študentka geografie a ochrany životného prostredia.

 

“Doteraz bolo možné spoznať rieku iba z turistického chodníka. Odteraz sa to bude dať aj z plavidla,” zdôrazňuje riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. “Sú tam skvosty. Prevýšenie možno 100-200 metrov, miestami kolmé steny. Čakajte zážitok z veľmi peknej krajiny.”

 

Splavovať Prielom Hornádu je možné len od mája do októbra a aj to len vtedy, ak je v rieke viac ako 70 a menej ako 110 centimetrov vody. Ochranári pustia denne na hladinu najviac 70 plavidiel. Napriek prísnym pravidlám má splavovanie Slovenského raja aj odporcov. “Táto aktivita je hlučná a adrenalínová. Je nezvyčajné, aby ochranári boli iniciátormi takejto komerčnej činnosti,” myslí si bývalý riaditeľ správy národného parku Bedřich Hájek, ktorý teraz svoje ochranárske aktivity vykonáva pod hlavičkou Slovenského zväzu ochrany prírody a krajiny Slovenský raj. Tomáš Dražil mu oponuje: “Kto to už má robiť, ak nie správa ochrany prírody? Kto už môže lepšie garantovať, že tá aktivita prírodné prostredie nepoškodí?” Podporuje ho aj generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš. “Verejnosť musí vidieť, aké nádherné lokality sa v našich územiach nachádzajú a čo vlastne chránime. Aj z peňazí daňových poplatníkov.”

 

 

Splav asi 12-kilometrového úseku Hornádu trvá vodákom dve až tri hodiny. Svoje člny spúšťajú do rieky pri Hrabušickom mýte a cieľ je za bufetom Ihla na Čingove. “Všetky tie skaly a lesy, veľmi sa mi to páčilo,” povedala nám česká vodáčka bezprostredne po vystúpení zo svojej lode.

Write a comment

Comments: 0